Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

Türkiye’nin ilk ve tek öneri paylaşım platformu bironeridebizden’ e hoş geldiniz. Sizde aramıza katılarak önerilerde bulunabilir ya da sorunlarınıza önerilerde bulunulmasını isteyebilirsiniz. Forum ve Blog’un bütün özelliklerini bir arada sunan yeni nesil bu platformda sizde öncülerimizden olmak istemez misiniz?

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPACAK OLANLAR BU ÖNERİLER SİZİN İÇİN

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPACAK OLANLAR BU ÖNERİLER SİZİN İÇİN

1-Kendi tercihinizi yapın

Yapmış olduğunuz tercihin bütün hayatınıza şekil verecek olan “meslek tercihi” olduğunu unutmayın. Hiç kimse sizin yerinize okuyup yahut çalışmayacağından ötürü tercihinizin size ait yeteneklere ve duygularınıza paralellik gösteriyor olması gerekiyor. Bir başkasının hayalini ve/veya düşüncelerini yaşatmak için, kabiliyetlerinizi icra ederek ömrünüz boyu mutluluk ile yapacağınız meslek hayalinizden ve planlarınızdan vazgeçmeyin. Mutlaka ailenizden ve referans kişilerden fikir almalısınız fakat fikir aldığınız kişilere yetilerinizi ve yapmaktan mutluluk duyacağınız işi/işleri anlatmayı ihmal etmeyin.

2-Referans kaynaklardan fikir alın

Eğer yeteneklerinizi keşfettiyseniz ve ne yapmak istediğinizi biliyorsanız bundan sonrası sizin için kolay olacaktır. Artık hedef belli ve sorgulanması gereken konuların sayıları azalmış durumda. Şimdi, hedefinizi nerede ve nasıl gerçekleştirebileceğinize dair bilgilere ihtiyacınız olacaktır. İstediğiniz bölüm belli olduğu için geriye şehir, okul, öğrenim şekli (1. / 2. Öğretim) gibi konuları netleştirmek gerekiyor. Bu bilgileri, sizinle aynı hedefi belirlemiş ve hedefine ulaşmış kişiler ile iletişime geçerek elde edebilirsiniz. Bunun için aile ve yakın çevrenizde bulunan bölüm mezunu ve hali hazırda okuyan kişiler başta olmak üzere, sosyal ağlar vasıtasıyla iletişime geçebileceğiniz öğrenci ve mezun gruplarını değerlendirebilirsiniz. Seçenekleri eleyip daralttıktan sonra bizzat okullara gidip rehber hocalar ile görüşmeniz de sizin için faydalı olacaktır.

3-Meslek seçimi

 

Henüz yeteneklerinizi keşfedemediniz ve ne yaparak mutlu olabileceğinizi tam olarak bilmiyorsanız bu durumda yapmış olduğunuz tercihin sizi motive edebilecek yönlerinin fazla olması gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yolu ise motivasyon kaynaklarının fazla olduğu bir meslek seçmekten geçiyor. Yeteneklerinizi tam manasıyla keşfedememiş olabilirsiniz fakat kendinizi tanıyor ve az çok kişilik özelliklerinizi biliyorsunuz. Şimdi seçenekler oluşturmak ve bu seçenekleri detaylıca araştırmak aşamasındasınız. Burada sizi sürekli motive edebilecek etkenlere, yapmaktan keyif almanızı sağlayacak uğraşlara karar vermeli ve bu karar doğrultusunda seçenekleri netleştirmelisiniz. Seçeneklerinizi netleştirirken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus var ki, o da karar vermiş olduğunuz seçeneklerde bulunan motive unsurlarının devamlı olması ve yapmaktan zevk duyacağınız uğraşların güncel hayatta ve küresel pazarda bir karşılığının olup olmadığı gerçekliğidir. Günümüzde artık birçok iş ve işlemin teknolojik gelişmeler üzerine kurulu olması sebebiyle iş kültüründe, iş prensiplerinde ve üretim biçimlerinde köklü ve önemli değişimler meydana gelmiştir. Seçim yaparken bu gibi değişiklikleri göz ardı etmemekte fayda var.

4-Yapmış olduğunuz tercih ile yetinmeyin

Artık her iki durumda da tercihinizi yaptınız ve üniversite kapısından girdiniz. Şimdi artık çok yönlü olma zamanı geldi. Bir lisans bitirip tek bir alana hakim olmak ve o alanın dışına çıkmamak zamanları oldukça geride kaldı. İş hayatında artık tek bir alanda uzmanlaşmak avantaj olmaktan çıkmış durumda. Artık inovasyon çağındayız; birçok konuda bilgi ve fikir sahibi olmak, birden fazla disiplinin penceresinden bakıp yorum yapabilmek, analiz sentez yetisine sahip olmak ve tabi yabancı dile hakimiyet önemli unsurlar arasında yerini alıyor. Elbette bunlar ana branşınızın etrafına farklı dallar ekleyip multidisipliner (çok disiplinli) çalışmak ile mümkün oluyor. Üniversite 2. yahut 3. sınıfta sınavsız 2. üniversite imkanından yararlanarak açık öğretim fakültesinden farklı bir bölüm okuyabilirsiniz. Lisansınız bittikten sonra branşınıza katkı sağlayabilecek farklı bir alan üzerine yüksek lisans yapabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra kişisel ve mesleki gelişim anlamında düzenlenen programları takip etmek yararınıza olacaktır. (Eğitim, kurs, panel, seminer, fuar, konferans vs.) İnovasyon çağında olduğumuzu söyledik,  ana branşınızın yanı sıra yazılım, iletişim, ekonomi ve sosyoloji gibi alanlarda bilgi sahibi olmak, yapmış olduğunuz tercihi taçlandıracak ve sizi her zaman birkaç adım öne çıkartacaktır.

5-Gerçek motivasyona odaklanın

Son olarak unutulmaması gereken çok önemli bir bilgiyi hatırlatmakta fayda olacaktır: Her ne tercih yaparsanız yapın, önemli olan ilkeli ve dürüst çalışarak topluma hizmet etmek ve fayda sağlamaktır. Yapmış olduğunuz işin en büyük motivasyonu bu olursa mutluluk ile çalışmanız ve bunun karşılığı olanı kazanmanız kolaylaşacaktır.

Başarılar dileriz…

Hakkında Murat ÇAĞLAR


Beni Takip Et

Yorumlar ( 4 )

  1. Üstat keşke bu yazını 10 sene önce okumuş olsaydım…

  2. teeekkur ederim.

  3. Çok güzel yazmışsın eline sağlık 🙂

  4. Bu güzel önerileriniz için teşekkür ederiz emeğinize sağlık…

Yorum Yap