Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

Türkiye’nin ilk ve tek öneri paylaşım platformu bironeridebizden’ e hoş geldiniz. Sizde aramıza katılarak önerilerde bulunabilir ya da sorunlarınıza önerilerde bulunulmasını isteyebilirsiniz. Forum ve Blog’un bütün özelliklerini bir arada sunan yeni nesil bu platformda sizde öncülerimizden olmak istemez misiniz?

ANAOKULU SEÇİMİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

ANAOKULU SEÇİMİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Okul öncesi eğitim dönemi çocukların karakterlerinin geliştiği paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte yaşamayı öğrendikleri dönemdir.Uzmanlar bu eğitim döneminde okul seçiminin  ve dolayısıyla eğitim biçiminin çocuklarımızın gelecek akademik başarısının temeli olacağı için  oldukça önemli olduğunu dile getiriyor. Biz de bironeridebizden ekibi olarak anaokulu seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik. İşte önerilerimiz

1-ÖĞRETMEN

 

Öğretmenin eğitimi, performansı, sabrı ve en önemlisi merhameti dikkat edilecek en temel hususlardan.Öğretmen-öğrenci oranı ve öğretmenin öğrencilerle bireysel olarak geçirdiği zamana dikkat edin.

2-OKULUN BULUNDUĞU ÇEVRE

 

Okulun evinize olan uzaklığına dikkat edin. Eğer okul eve uzaksa bu, çocuğunuzun daha erken uyanmasına ve yolda daha fazla zaman harcamasına neden olacaktır.

3-OKULUN FİZİKSEL İMKANLARI

 

Okulun mobilyaları ve binanın ergonomik olmasına dikkat edin. Örneğin raflar çocuğunuzun boyundamı? Kapalı oyun alanı dışında uyku ve yemek için yeterli alan var mı?

4-OKULUN DİSİPLİN ANLAYIŞI

Çocukların ortak yaşam için gerekli kurallar koyulmuş mu?(Örneğin tuvaleti temiz tutalım) Bu kurallar öğretmenler ve diğer personeller tarafından nasıl uygulanıyor? Kurallara uymayanlar  (öğrenci, öğretmen, veli, personel) için ne gibi yaptırımlar uygulanıyor?

5-KÜLTÜR-SANAT FAALİYETLERİ

 

 

Okulun kültür-sanat faaliyetlerine ne kadar önem verdiğine dikkat edin.Belli aralıklarla sinema, tiyatro, müze, sergi vb.  etkinlikler düzenleniyor mu? Farklı sanat branşları için öğretmenler var mı?

6-TEMİZLİK-HİJYEN

 

 

Mekanın ferah, temiz, gösterişsiz, bol güneş ışığı alan bir yer olduğundan emin olun.Okulda hijyen, toplu aktiviteler yapıldığı için olmazsa olmazlardan.

7-OKUL-AİLE İLETİŞİMİ

Okul velilerle ne ölçüde iletişime geçiyor, okula kolay ulaşılabiliyor mu? Gerektiğinde kısa sürede geri bildirim yapılıyor mu?

8-BESLENME-MUTFAK

 

Çocuğunuza ne tür gıdalar yediriliyor? Hazır çorba kullanılıp kullanılmadığına dikkat edin. İçecekler hazır  mı, taze mi temin ediliyor bundan emin olun. Yine yemek saatlerinde çocuğunuzun porsiyonlarının yeterli olup olmadığından emin olun.

9-GÜVENLİK

 

 

Kamera sistemi artık neredeyse tüm anaokullarında var, bu sistemlerin  pc ve cep telefonları için uygulamalarını anaokullarından talep edin. Unutmayın talep etmezseniz,  bazen bu tip imkanların varlığından bile habersiz kalabilirsiniz.

  

10-UYUM SÜRECİ POLİTİKALARI

 

 

Evinden yeni ayrılan çocuğunuz için kreş, anaokulu vb.  kurumlara alışmak zaman alacaktır. Bu alışma dönemi bazen 4 bazen 6 hafta kadar sürebilir. Hatta çocuğunuzun mizacına göre  bu süre bir parça daha uzayabilir. Bu durumda okulun uyum süreci politikası çok önemli, nasıl bir yol izlediklerine dikkat edin, bu  politikaların sizin beklentilerinizle uyumlu olup olmadığı hakkında düşünün. Okula uyum sürecinde çocuklarda ağlama, baş-karın ağrısı, kusma, alt ıslatma, genel isteksizlik durumları görülebilir. Başa çıkamayacağınızı hissettiğiniz durumlarda, uzman desteği almaktan çekinmeyin.

Son olarak, okulu incelemek amacıyla ziyarete eşinizle ve çocuksuz olarak gitmeye, okuldan öncesinde randevu alacağınız zaman sabah saatlerini seçmeye özen gösterin.

Takipte kalmanız dileği ile… #bironeridebizden

Önerilerimizden haberdar olmak için tıklayınız.

Hakkında Mevliye YAVUZ

Kadın,Anne,Yolcu,Yoldaş,Öğretmen,M.A Psikoloji,Editör

Beni Takip Et

Yorum Yap