Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

Türkiye’nin ilk ve tek öneri paylaşım platformu bironeridebizden’ e hoş geldiniz. Sizde aramıza katılarak önerilerde bulunabilir ya da sorunlarınıza önerilerde bulunulmasını isteyebilirsiniz. Forum ve Blog’un bütün özelliklerini bir arada sunan yeni nesil bu platformda sizde öncülerimizden olmak istemez misiniz?

ÇOCUKLARINIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN PRATİK ÖNERİLER

ÇOCUKLARINIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN PRATİK ÖNERİLER

Anne babaların en büyük serveti olan çocukların güvenliği, her şeyden önemli ve tüm toplumun ortak sorumluluğudur. İstatistikler, çocukların maruz kalmış oldukları kazaların büyük çoğunluğunun ev ortamında gerçekleştiğini göstermektedir. Çocukluk dönemi, çocukların tehlikeleri algılama ve korunma noktasında yetersiz ve zayıf olduğu dönemdir. Bundan ötürü çocuklar ebeveynlerinin korumasına ve yardımına ihtiyaç duyarlar. Bu 10 pratik öneri ile evlerinizi daha güvenli hale getirebilir ve böylelikle çocuklarınızı tehlikelere karşı koruyabilirsiniz.

İşte Çocuklarınızın İçin 10 Pratik Güvenlik Önerisi

1- Her gün verdiğiniz bile olsa, tüm ilaç ve vitaminleri çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği yerlerde saklayın. Çocuklara hangi ilaçların, ne zaman ve hangi miktarlarda verileceği hakkında diğer bakıcılara açık talimatlar verin. Düzenli ve güvenli kullanım için ilaç takip kontrol listesi oluşturun.

2- Pencerenin geniş açılmasını önlemek için pencere kilitlerini takın.

3- Takılıp düşmeye neden olabilecek oyuncak, kilim ve elektrik kablosu gibi malzemelerin yürüme yolu üzerinde durmasına izin vermeyin. Oyun için özel ve net bir alan oluşturun.

4- Evinizin her katına duman dedektörü konumlandırın.

5- Mutfakta bir yangın battaniyesi ve yangın söndürme cihazı bulundurun. Bunların nasıl kullanılacağı ile ilgili eğitim almayı ihmal etmeyin.

6- Elektrik çarpmasını önlemek için prizlere emniyet anahtarı takın.

7- Yemeklerinizi ocağın arka kısmında pişirin ve pişirme kaplarının saplarını kenardan uzak tutun.

8- Çocuklar yerde oynarken sıcak içecek taşımayın. Mutfakta meşgul olduğunuzda çocuğunuzun ayak altında kalmasını önlemek için bir oyun parkı veya güvenlik kapısı kullanın.

9- Küçük nesneleri çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde tutun. Çocuğunuzun göz hizasında olan küçük maddeleri ortadan kaldırın. Pencere jaluzilerine eklenmiş olanlar dahil olmak üzere teller ve ipleri çocukların erişemeyeceği yerlerde tutun.

10- İlaçları ve kimyasalları orijinal kaplarında muhafaza edin, içecek şişeleri gibi başka kaplara aktarmayın.

Hakkında Murat ÇAĞLAR


Beni Takip Et

Yorumlar ( 6 )

 1. Çocukların güvenliği herşeyden önemli çocukların güvenliğini ayrı bi pencereden ele aldığınız için gerçekten güzel örnek olduğunuz için teşekkür ederiz.devamını bekleriz . Saygılar

 2. Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarmzdir bundan dolayı böylesi önemli bir konuda bizi bilgilendirdigniz için teşekkür ederiz .Allah razı olsun yazılarınin devamını diliyorum…

 3. Tolga Barışık
  6 Haziran 2017 at 11:51

  Güzel bir yaklaşım, bakış açısı. Geçerken de çocuklar önemli. Zaten bu güvenlik kültürü çocukluk çağında başlamalı.

 4. Evet Üstat herzam dediğin gibi iş güvenliği değil toplum güvenliği. Ve bu yazınla gerçekten güvenlik sadece iş ve iş yeri ile anılarak kısmi düşünülmemeli.

 5. Merhaba;
  Cogunlukla onemsemedigimiz bir takim tedbirler veya bir ramakkala olayi sonrasi yapilmasi gerekenler hakkindaki titizligimiz zayif guvenlik algimiz nedeniyle unutulup gitmektedir. Guvenli yasam olgusu hayatimizda onceliklerimiz arasina girmeli ve kesinlikle ertelenmemeli, yeme-icme gibi bir ihtiyac haline gelmelidir.
  Calisma icin tesekkur ederim.
  Kolayliklar dilerim.

 6. Geleceğimiz olan çocuklara sağlıklı bir yaşam için yazılan bu yazıların önemi gerçekten çok büyüktür. Bu bilinçteki insanlara toplumumuzun ciddi anlamda ihtiyacı vardır. Yazılarınızın devamını bekliyoruz, kaleminize sağlık murat bey..

Yorum Yap