Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

Türkiye’nin ilk ve tek öneri paylaşım platformu bironeridebizden’ e hoş geldiniz. Sizde aramıza katılarak önerilerde bulunabilir ya da sorunlarınıza önerilerde bulunulmasını isteyebilirsiniz. Forum ve Blog’un bütün özelliklerini bir arada sunan yeni nesil bu platformda sizde öncülerimizden olmak istemez misiniz?

EYVAH! BEBEĞİM HİÇ UYUMUYOR

EYVAH! BEBEĞİM HİÇ UYUMUYOR

Çiçeği Burnunda Anne Babalar Bu Öneri de Sizin İçin 

Bebeğinizle henüz tanıştığınız bu günlerde, her anne baba gibi karşılaştığınız bazı sorunlar elbette var. Kimi sorunun üstesinden kolayca gelebiliyorsunuz şüphesiz. Ancak bunlardan biri var ki ne yapsanız çözüm bulamıyorsunuz. Bebeğinizin uyku rutinini oluşturamadınız, hatta  bebeğinizi  ağlama krizleri nedeniyle  acil servise  götürdünüz ve bebeğinize ‘kolik bebek’ teşhisi konuldu. Ne yapsanız sakinleştiremediğiniz bebek eve dönüş yolunda, huzur içinde otomobilde uykuya daldı. Sakın bunu alışkanlık haline getirmeyin, buna gerek yok! Çünkü bebeğiniz kolik olmayabilir.

Peki bütün annelerden sıkça duyduğunuz  ‘kolik’ bebek sendromu nedir?

Daha bilimsel tanımlama ile; kalın bağırsakta, genellikle karın boşluğunda duyumsanan aralıklarla gelen güçlü sancı olarak tanımlanan kolik, görünürde bir sebep yokken durmaksızın ağlayan bebekler için kullanılan bir tanımlamadır. Yeni doğanların, günde 16-18 saatlerini uykuda geçirdikleri bilinirken eğer çocuğunuz değil 16 saat, 6 saat bile düzenli uyumuyor ve hiç durmadan ağlıyorsa, bebeğiniz için kolik tanımlamasını yapmakta aceleci davranmayın, onun ağlamasına kulak verin, onun ne istediğini anlamaya çalışın. Kulağa biraz garip gelse de bebeklerinin ağlamalarını anneleri doğumdan kısa bir süre sonra ayırt edebilir. Tecrübe ettikçe bebeğinizin aslında ne istediğini anlamaya başladıkça her şey daha güzel olacak.

Anneler size sevindirici bir haberim var, durmaksızın ağlayan her bebek de kolik olmayabilir!

(Akman I ve ark. Arch Dis Child 2006;91:417–419 Raiha H, be ark. Excessively crying in the family: mother-infant, father-infant and mother-father interaction. Child Care Health Dev 2002;28: 419–29)

Yapılan Araştırmalara Göre;

Annelerin ilk haftada depresyon düzeyleri ile bebeklerin kolik olarak tanımlanması arasında bir paralellik görülmüştür. Aslına bakarsanız bu sonuç hiç de şaşırtıcı değil

 

 

 

 

 

Optimal olmayan ebeveyn-Bebek ilişkisi çocuklarda aşırı ağlamaya sebep olur.’‘ 

Optimal ilişki’ ne demek peki? Bunun için sadece sözlüğe bakmak bile yeteli. TDK’ya göre; ‘Bir amaca ulaşabilmek için bir değişkenin alabileceği en elverişli, en iyi durum’ anlamına gelmekte.

Bebekler ki, anne hangi duygu durumunu yaşarsa, birebir o duyguya bürünür. Sıcak temas kadar, annenin ses tonunun stressiz olması, dünyaya yeni gelen küçük insan için oldukça önemlidir.

Çünkü bebeğiniz bu sesleri daha duyduğu ilk anlardan itibaren, ‘olumlu’ ve ‘olumsuz’ olarak ayırabilme   hassasiyetine sahiptir.

Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu;

Araştırmasında ayrıntılı muayene ve ayırıcı tanının önemli olduğu kadar öykünün de önemli olduğunu belirtiyor.

‘Ağlamanın tipi önemli, Sabahtan akşama ise kolik olma olasılığı az, belirli olaylarla ilişkisi irdelenmelidir.’

“Babalar, çocuklarını merak etmesinler, annelerini mutlu etsinler yeter” diyerek  bebek üzerindeki tüm sorumluluğun,  annenin omuzlarından alınması gerektiğini, babanın da anneyi rahatlatarak sürece katkıda bulunması gerektiğini vurguluyor.

 

 

Hakkında Mevliye YAVUZ

Kadın,Anne,Yolcu,Yoldaş,Öğretmen,M.A Psikoloji,Editör

Beni Takip Et

Yorumlar ( 5 )

  1. Mükemmelsin başarılısın bir tanesin 😍

  2. Teşekkürler. Her doğru bilgi birer nimettir.Bilgiyi ulaştırmak için verilen emekte nimettir. Allah kalemine güç versin.

  3. Teşekkürler. Bilgi nimettir.Allah kalemine güç versin.

  4. Bastan sona her kelimesine katiliyorum. Her sancılı bebege gaz ilacu verilmesine de karşıyım. Aslina bakarsaniz gaz damlalarina karsiyim. Gaz damlasi kullanilan bebeklerde,Cocugun sindirim sistemini etkilediginden, ozellikle ek gidaya gectikten sonra sindirim problemleri yasadiklarini gozlemledim.

Yorum Yap