Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

Türkiye’nin ilk ve tek öneri paylaşım platformu bironeridebizden’ e hoş geldiniz. Sizde aramıza katılarak önerilerde bulunabilir ya da sorunlarınıza önerilerde bulunulmasını isteyebilirsiniz. Forum ve Blog’un bütün özelliklerini bir arada sunan yeni nesil bu platformda sizde öncülerimizden olmak istemez misiniz?

İŞYERİNDE “EMPATİ MOLALARI”

İŞYERİNDE “EMPATİ MOLALARI”

Bir patron yahut yönetici olarak işyerinde kimsenin birbirini anlamaya çalışmamasından, yardımlaşma ve dayanışma ruhunun kaybolmasından mı şikayet ediyorsunuz?

Öyleyse bu öneri tam sizin için!

Hepimiz biliyoruz ki çalışma yaşamında birtakım zorluklar vardır ve bu zorluklar sebebiyle zaman zaman çalışanlar strese yenik düşmektedirler. İşi doğru, zamanında, hatasız ve kazasız yapmak belli bir adaptasyonu gerektirir. Bu adaptasyon ise zaman zaman çalışanı bütünden kopartıp bencil bir duruma sürükleyebilmektedir. Böyle bir durumda kişi, kendinin ve o işyerinde çalışan herkesin bütünün bir parçası olduğunu ve aynı amaca hizmet ettiği düşüncesini yitirebilmektedir. Hatta bu durum öyle bir boyut alır ki, kişi zaman içerisinde oradaki en önemli işi kendi yaptığı yanılgısına saplanır.

Hepimiz duymuş, hatta dillendirmişizdir şu söylemi: İşyerinde hiç kimse beni anlamıyor…

Bu söylem kendi içinde haklılık barındırsa da elbette gerçek böyle değil. Herkes, herkesi anlayabilir fakat yeteri kadar empati yoksa anlaşmak biraz zorlaşıyor.

Tam da bu noktada imdada “empati molaları” yetişiyor.

Nedir empati molası?

Çalışma gruplarının periyodik olarak günde/haftada ortalama 10 dakika empati yapmak yoluyla birbirlerini daha iyi anlamalarına, dolayısıyla huzurlu bir çalışma ortamının oluşmasına ve motivasyonun artmasına yardımcı olacak, sistematize edilmiş bir mola düzenlemesidir.

Nasıl yapılır?

İşyerinin çalışma prensibi, işin niteliği, çalışan sayısı ve ast üst hiyerarşisine göre bir planlama yapılır. Sağlanan sessiz bir ortamda herkes gözlerini kapatır ve iletişim içinde olduğu kişi/kişileri düşünmeye başlar. Bu düşüncenin yapısı, karşı tarafın düşünce ve hareketlerini objektif olarak anlamaya çalışma çabasıdır.

Biraz empati birçok sorunu çözmeye yardımcı olacaktır…

 

Hakkında Murat ÇAĞLAR


Beni Takip Et

Yorumlar ( 17 )

 1. Güzel bir öneri ve düşünce tarzı.Ülkemizde örneği varmı bilmiyorum varsa uygulama biçimleri öğrenilip model alınmalıdır.Özellikle son zamanlarda en çok ihtiyaç duyduğumuz şey empati sadece iş yaşamında da değil her alanda.

 2. Cok guzel ve degisik bir fikir. Umarim turkiye de de orneklerini gormeye baslariz.

 3. Bu konunun üzerine çok ciddi eğilmek lazım ve eğilmesi gereken kişilerin başta yüksek kademe yöneticiler olduğunun altını çizmek gerekiyor. Onlara da eğilip kalkarken ergonomi normlarına uymalarını öneririm. Çünkü çok yüksek mertebelerden eğilecekleri için omurga sorunu yaşamalarını istemem.
  Murat Çağlar
  Yine yeniden hatırlatma olsun… empati kurarken de bu hususa dikkat edilmesi gerekir, aksi taktirde olumlu bir sonuç ortaya çıkmayacaktır.

 4. Cok doğru bir bakış açışı hemen hemen hepimizin tükenmisligine neden olmaya gidebilecek kadar olan çalışma şekili ozellille üst yönetimin alt çalışanların iş yüklerine ve iş gelistirme ve pratiklestirme fikirlerine odaklanmalarıni ve onları gerçekten empati ile anlamaları için harika bir sistem olabilir
  Ek olarak bizler malesef ülkece kendi isimiz dahi olsa is yapmayı değil yaptirmayi seviyoruz bu yuzden gelismesi yavas bir ülkeyiz biraz olsun empati bunu asabilecektir.

 5. Çalışma hayatının iş ve işyeri psikolojisinin ağır olduğu alanlarında işveren ve yöneticilerin güvenlik kavramını teknik kısımlarıyla ele almaları çalışma sürecini daha zor ve verimsiz hale getirebiliyor. Bu tarz uygulamaların çalışanlar ve yaptıkları iş üzerinde fazlasıyla olumlu etki yaratacağını ve iş verimi ile birlikte çalışanların birbirini anlayarak sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturabileceğine inanıyorum. Empati odaklı bu uygulama farklı bir güvenlik algısının oluşturulabileceğinin ümidini verdi bize 🙂 hayata geçmesi dileğiyle.

 6. Olması ve uygulanması gereken bir öneri.Empati düşüncenin temellerinden biridir.

 7. Çok farklı ve geri dönüşü olabilecek bi düşünce tarzı tebrik ediyorum. Yalnız bu düşünceyi ülkemizde hangi işverene uygulatabiliriz o önemli. Önce işverenlerin empati kurup kendisini çalışanın yerine koyması gerekiyor. Bu düşünce tarzı uygulanmaya başlarsa işverenlerinde işçilerden beklediği güç daha etkili olacak ve geri dönüş almasını sağlayacaktır. En kısa sürede her işverenin yapması ümidiyle 👏👏

 8. Mehmet Emin Yıldırım
  4 Haziran 2017 at 20:27

  Çalışanların birbirlerini anlaması açısından yaralı bir uygulama olabilir umarım en kısa sürede iş hayatında kullanılmaya başlanır.

 9. Tolga Barışık
  4 Haziran 2017 at 20:36

  Empati; bugün genel itibari ile ülkemizde yapılması zor (belki de yapılması bile denenmeye çaba gosterilmemiş) psikiyatri ve psikolojide adından sıklıkla söz edilen bir iletişim kavramı olarak bilinmektedir. Hiç birimiz kendimizi karşımızdaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamaya çalışmıyoruz. Hakkında olumsuz düşündüğümüz kişilerle ilgili bu tür düşünceye sahip olmamız diğer bir değişle empati göstermeye becerememelerinin sebebi bizim duygularımızı görmezden geliyor olmalarıdır. Yukarıdaki düşünce güzel. Uygulanabilir mi? Neden olmasın. Ama biraz zaman gerekebilir. Bunun dışında meritokrasi ve diğer kavramları da unutmamak gerek.

 10. İşyeri içinde empatiyi kullanmak önemlidir katılıyor.Eğer empatik anlayış karşılıklı olarak geliştirilebilirse bundan yarar görecek olan hem işçiler hem de işverenler olacaktır, fakat bunun içten olması ve yapay olmaması gerektiğini düşünüyorum.

 11. İş yerinde bu tür kötü durumlar bireylerin aralarındaki iletişimsizlikten ötürüdür. Lakin empati molalarını gerekli yerde ve zamanında yapıldığı takdirde bu sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum. Makaleleriniz devamını bekliyorum. Saygılar…

 12. Bir toplumda yaşanılan problemlerin ana nedeninin empati eksikliği olduğunu düşünüyorum. Zamanla bencilleşiyor ve bir toplumda bulunduğumuzu unutuyoruz. Empati molaları gibi uygulamaların bu problemi önemli ölçüde azaltacağını umuyorum. Sadece ülkemizde değil, insanin var olduğu her yerde yaygınlaşmasını temenni ediyorum.

 13. Güzel bir öneri. Proseslerde rahatlıkla uygulanabilir. Ülkemizdede uygulanmasını temenni ederim.

 14. Kesinlikle çok güzel ve çok geç kalınmış bir uygulama olduģunu düşünüyorum. Zamanla bu kavram oluşmaya başladığında insan ilişkilerinin çok daha güzel noktalara geleceğine inancım tam

 15. Empati iş hayatının dışında sosyal yaşam içerisinde topluca asosyal kaldığımız bir nokta. Empati yollarını hayatımızdan izole ettiğimiz için çatışmalar her alanda yaşanmakta. Bu yöntem bilinçli bir şekilde yapılmasıyla tekrardan eski kazanımlarımızı elde etmemize yarayacak bir çözüm. Her alanda yapabilmek dileğiyle. Başarılar, bu konuyu ele aldığınız için teşekkürler.

 16. Kesinlikle hemfikir olduğum bir öneri iyi harmanlanmış, sade sözcük ve cümlelerle anlaşılır şekilde tariflenmiş bir öneri
  Çok net ifadeler ile asıl sorunu ve bu sorunun çözümündeki ilk adım çok net belirlenmiş
  Uygulanmanası için hiç bir sebep yok tabi işverenlerimizin bu konudaki tutumu en büyük rol asıl mesele de bu zaten
  Öncelikle işverenlerin bu empatiye seline katılımı çok önemli işte bunu başardık mı… işte en büyük empati 👍
  Kalemine sağlık Murat Çağlar.

 17. Hayatımızın her alanında buna ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Lakin toplum olarak empati kurmayı beceremediğimiz için bu tarz sıkıntıları sık görüyoruz. Tavsiyenizi dikkate alacağım işe yarayacağından eminim 👍🏻 Teşekkürler…

Yorum Yap